Prečo platím načas

Autor: Matúš Pavle | 8.3.2011 o 14:37 | Karma článku: 6,92 | Prečítané:  1289x

- Lebo je to slušné. Lebo ak nejaký tovar alebo službu dostanem „na faktúru so splatnosťou“, dodávateľ mi vychádza v ústrety reálnym úverovaním a zároveň mi prejavuje dôveru, že pohľadávku zaplatím včas a v plnej výške.

  - Lebo nerobím druhým to, čo nechcem, aby mi robili druhí. Nepovažujem to za niečo iba kresťanské, je to v ľudskej spoločnosti všeobecne platné, morálne a etické. Aj v Indonézii, v Sudáne, v Čile...

 

  - Lebo prijatím tovaru alebo služby „na faktúru“ sa zo mňa stáva až do zaplatenia dlžník. A ten pocit si nadmerne vychutnávať nemusím.

  - Lebo chcem obchodovať s dodávateľom aj naďalej. Ale aj keby nie, nenechám za sebou potopu.

  - Lebo o neplatičoch si ľudia povedia. Dokonca sa stáva aj to, že človeka tieto chýry predstihnú. Potom musí všade chodiť s plnou peňaženkou, pretože ho preventívne nikto „na faktúru“ nevybaví.

 

Ale čo ak sa stane, že na zaplatenie nemám?

 

 1. Ak už v čase prevzatia tovaru alebo služby viem, že faktúru nebudem môcť uhradiť včas, dopúšťam sa trestného činu podvodu. Takže toto neodporúčam absolútne nikomu.

 2. Ak sa počas lehoty splatnosti vyskytne situácia, s ktorou som nepočítal a ktorá mi zmarí včasné zaplatenie faktúry, využijem úverové možnosti (povolené prečerpanie – kontokorent, kreditnú kartu, pôžičku od rodiny...) a faktúru splatím v riadnej splatnosti. Náklady na úroky znášam spravodlivo ja a nie môj dodávateľ.

 3. Ak nastane predchádzajúca situácia a ja nemám momentálne žiadne úverové možnosti, kontaktujem dodávateľa, oznámim mu vzniknutú situáciu a pokúsim sa s ním nájsť optimálne riešenie vzniknutej situácie (čiastočné zaplatenie a dohoda o termíne doplatenia, prípadne celkový posun splatnosti).

 

Ak by sa takéto stavy mali opakovať častejšie, zvážim zmysluplnosť svojho podnikania. Pozatínať sekery všade navôkol a zmiznúť je totiž zbojníčina.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát zmení výpočet dôchodkov. Ešteže tak, odkazujú seniori

Od budúceho roka sa mali dôchodky zvyšovať len podľa rastu cien, politici však cúvajú. Ceny rástli primálo.

KOMENTÁRE

Hľadáme dospelých, zn. Brexit

Zmenené okolnosti viedli k ostrejším pozíciám pred začiatkom negociácie o odchode Británie z EÚ.

ŠPORT

Do ringu by som už nešiel ani za päťdesiattisíc, tvrdí náš najslávnejší boxer

Dostal ponuku za veľké peniaze bojovať v klietke. Odmietol.


Už ste čítali?