Posteľ pre vnuka z Čiech

Autor: Matúš Pavle | 30.11.2020 o 14:17 | (upravené 30.11.2020 o 15:45) Karma článku: 8,06 | Prečítané:  865x

Keď už som kvôli obmedzeniam v cestovaní nemohol k narodeninám objať svojho trojročného vnuka (žije v CZ), venoval som mu čas aspoň sprostredkovane – vyrobil som mu posteľ, ktorá by mu mala slúžiť po tínedžerský vek.

Už viac ako osem rokov som mal medzi pracovným drevom odložené dva agátové krivolaké stĺpy. Boli ešte v kôre, atakované hmyzom a začínajúcimi hubami. Na stĺpy vhodné pre krivosť neboli. Očistil som ich sekerkou od kôry, prebehol nahrubo uhlovou brúskou a odložil do suchej nevykurovanej garáže, aby drevo odvlhlo. Tam stĺpy odpočívali viac ako mesiac.

Medzitým som objednal predpružený bukový rošt a kokosovo-latexový detský matrac s rozmermi 160x80 cm. Vnuk k nám chodí s rodičmi a malá rozkladacia posteľ mu bola nepohodlná. Z priestorových dôvodov som sa rozhodol vyrobiť posteľ nielen menšiu, ale aj nižšiu, aby sa v čase nepoužívania dala zasunúť (bez matracu) pod postele z masívu.

 

Základnú konštrukciu pod rošt som vyrobil zo smrekových hranolčekov 4x4 cm. Hrubší agátový stĺp som motorovou pílou rozrezal po dĺžke v takom smere, aby výsledná krivoľakosť bola čo možno najnižšia. Jednotlivé segmenty som opracoval uhlovou brúskou s hrubými brúsnymi kotúčmi tak, aby som drevo dočistil na stopercentne zdravú časť. Rezné plochy po motorovej píle som dorovnal elektrickým hoblíkom a bočnice aj s čelami som priskrutkoval k základnej konštrukcii.

Nožičky som vyrobil z guľatiny a po miernej úprave som ich pripevnil k spodnej časti rohov postele. Ich výška nemohla byť veľká, keďže posteľ mala byť zasúvacia a na spodnú časť nožičiek ešte prišli otočné kolieska. Dve z nich sú voľné a dve majú fixačnú páčku proti posunu, takže posteľ je naozaj stabilná a neuteká.

Na záver prišiel voskový náter na báze včelieho a karnaubského vosku. Po prvom zaschnutí som ručne s brúsnym papierom zbrúsil postavené a stvrdnuté chĺpky dreva a náter som ešte raz zopakoval.

Vnukovi sa na fotkách a cez Skype posteľ veľmi páči a už sa nevie dočkať, kedy k nám príde prvýkrát ju vyskúšať.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?